Amikor a város fényei kirajzolódnak a felhők mögül, erős helyismeret kell, hogy be is tudjam azonosítani, merre járunk. Még nem ott, de talán igen. Csupa izgalom, hogy az a sűrűbb fénykavalkád vajon a Strip-e, az a főút, ahol a legendás szállodák állnak, ami idevonzza az utazók nagy létszámát, a kalandorok szerencséjét és a szerencsések kalandját. Sok kis apró pötty, mint egy idegen civilizáció főhadiszállása, éjszaka a földön mindig titokzatos, utópisztikus és izgalmas.
Hát ez még nem az a város volt, ez még csak egy város Las Vegas környékén, amikor landol a gép a MacCarran Nemzetközi repülőtéren, már látom a legmagasabb hotelek kivilágított színes valóságát, érzem a város energiáit, a csábító élményeket, amik bármilyenek is lesznek, saját magam hangulatának és lelkivilágának lesznek kivetülései. Sorban befelé jövet a szállodák, sok régi és még több új:
Hogyan is jellemezhetném rövid taxis utunkat a repülőtértől a szállodába? Mintha egy reklámfilmbe pottyantam volna bele. Színes, lüktető, üzenő, csalogató, csábító, és ez csak a látszat, mi lesz velem ha hallani is fogom a város hangját? Mi lesz ha bűnbe esem Sin Cityben? Mitől bűnös ez a város? Hisz ez maga a káprázat, Disney mese csillogó csomagolópapírba csomagolva Karácsony előtt és Mikulás ajándékai közepette. Én pedig Csipkerózsikaként tudom hogy éjfélkor úgyis lelépek....
A Diadalíven át érkezem a szállodába, és első csodálkozásom a taxis markában lapuló 5 dolláros után kiteljesedik, mert a 10% jatt itt halottnak a csók. Később tapasztalom, hogy 15-20-25, de van ahol 40% borravaló jár a szolgáltatásért. Tehát tök mindegy hogy 12% adót fizetsz, szerintem a nem kötelező de elvárt „tipp” - ha jóban akarsz lenni a helyiekkel – kenterbe vágja a magyar valóságot. Néhány nap múlva, amikor belejöttem a borravaló vastagságába, úgy hajlongtak előttem, mintha magam lettem volna a gyarmatosító mormon és Bugsy Siegel egy személyben.
A bejárat megüt és becsap. Európai lelkemhez szokott szállodák recepciója és bejárata, kényelmes hallja és aulája itt szőrén szálán eltűnt. Itt a bejárat már a casinó, és Britney Spears csillogó képmása a játékgépen, ami több ezer dollár nyereményt ígér, és a hívogató, gurgulázó pénznyelő automaták meghazuttolják a pesti parkoló automaták éhes gyomrát. Van európai rulett és póker asztalok egymás mellett, pódiumok, cigarettafüst és vigyorgó emberek, akik mindegyike poharat tart a kezében. Nem, nem győzöm megfigyelni a sokszínű falak minden részletét, csak filmes és színházi múltam érzékeli a mennyezet távolságát, és a gipszkarton instabilitását, kár lenne nekitámaszkodni a falaknak, a korlátnak, a fenti ablakok mögött csak a rögzített fa gerendák bújnak meg, és talán a pókok amik hálói lehet erősebben tartják a díszletet, mint az egész váz.
Ez egy miniatűr Disnyeland, tele felnőtt emberekkel, akik pörgetik a szerencse kerekét. A szerencse felülírja önmagát, és nappal alszik, éjszaka pedig munkába áll. Itt minden Amerika. Kiderült, hogy az amerikaiak imádnak sorban állni. A buszokhoz, a becsekkoláshoz, az ebédhez, reggelihez, vacsorához, olyan ez mintha a jóléti társadalomban ha tudod hogy úgyis megkapod amit szeretnél és csak türelem kell hozzá. De nem kapod meg, mert vannak szabályok, amik felülírhatatlanok. Mindenért fizetni kell. Elvárt a borravaló és a mosoly. A mosoly megy, viszont mivel mindent bankkártyával is lehet fizetni, készpénz nincs nálam, kicsit zavar az üres marok.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.